Įmonių katalogas

ziema2.jpg

Atėjus žiemai reikia saugotis nušalimų. Gilus nušalimas kelia labai rimtą pavojų sveikatai ir tik laiku suteikta pagalba bei tinkamas gydymas padeda išsaugoti nušalusias kūno dalis. Visuomenės sveikatos specialistai pataria, kaip išvengti nušalimų ir kaip suteikti pirmąją pagalbą sušalusiam.

Nušalimas – tai odos audinių pažeidimas žema temperatūra, kuri sukelia kraujagyslių spazmus. Dėl nušalimo pakinta kraujagyslių sienelės ir sutrinka audinių mityba. Dažniausiai nušąla skruostai, nosis, ausys, smakras, kakta, riešai, rankos ir pėdos. Nušalimas gali būti paviršinis, kai pažeidžiama oda ir gilus, kai pažeidžiami gilesni audiniai. Nušalimo požymiai: kurios nors kūno dalies nejautrumas ir sustingimas, staigus odos pabalimas ir virpėjimas, odos paraudimas arba papilkėjimas, pūslės, tinimas, pažeistų vietų nejautrumas skausmui, vašką primenanti oda, kietai sušalę audiniai ir kt. 

 

Kaip išvengti nušalimų? 

Jei lauke šalta ir pučia stiprus vėjas, svarbiausia šiltai ir patogiai apsirengti. Ir vaikai, ir suaugusieji turėtų nešioti ausis dengiančią kepurę, ryšėti šaliką, mūvėti pirštines (geriausia – kumštines). Labai svarbu gerai apsaugoti tas vietas, kurios jau kažkada buvo nušalę. Viršutinis drabužių sluoksnis turėtų būti neperpučiamas. Jei drabužiai sušlampa, juos būtina kuo greičiau pasikeisti, nes drėgni drabužiai labai greitai atšaldo kūną. Avalynė, kaip ir drabužiai, turi būti laisva ir jokiu būdu nespausti. 

Žiemos metu valgykite kaloringesnį maistą nei vasarą ir jokiu būdu nesilaikykite dietų. Dažnai gerkite ir valgykite ką nors karšto, tai padeda palaikyti kūno temperatūrą. Jokiu būdu nesugalvokite šildytis alkoholiu, nes jis plečia kraujagysles ir taip greičiau prarandama šiluma, tad padidėja rizika sušalti. Nepatariama ir rūkyti, nes nikotinas sutrikdo kraujotaką, o tai lemia greitesnį galūnių nušalimą. 

Jei šalta, stenkitės lauke būti kuo trumpiau. Šaltyje nedirbkite sunkių darbų ir venkite didelio fizinio krūvio, ypač jei sergate širdies ligomis ir turite padidėjusį kraujospūdį. Jei reikia dirbti lauke, privalote šiltai apsirengti. Jei tenka lauke praleisti ilgesnį laiką, stenkitės nestovėti vietoje, pasivaikščiokite. Nebūkite įtempę raumenų. Jei pajutote, kad šąla veidas, mankštinkite veido raumenis – darykite grimasas. Judinkite kojų pirštus batų viduje, mūvėkite šiltas kojines. Prieš išeinant į lauką ir esant poreikiui, veidą bei rankas pasitepkite riebiu kremu, kurio sudėtyje nėra vandens. 

 

Pirmoji pagalba sušalusiam žmogui

Šildykite pažeistą vietą spausdami delnu, laikykite pažastyse arba priglaudę prie kitų šiltų kūno vietų. 

Ant veido, ausų ir nosies uždėkite paties nukentėjusiojo arba kito žmogaus delnus. 

Jei žmogui nušalo rankos, prasekite jo rūbus ir rankas prigauskite prie kūno.

Jei nušalo pėdos, nuaukite batus ir kojines, pėdas priglauskite prie kito žmogaus kūno. 

Atlaisvinkite arba nuvilkite veržiančius drabužius ir nuimkite bet kokius papuošalus. 

Apklokite sušalusį žmogų apklotu ar kitokia sausa medžiaga. 

Sušalusį žmogų kuo daugiau mankštinkite, bet atsargiai, kad dar labiau nepažeistumėte nušalusių vietų. 

Pamerkite nušalusią kūno dalį į kambario temperatūros vandenį, duokite sušalusiam žmogui atsigerti karštos arbatos ar kavos. Atsargiai nusausinkite nušalusią vietą ir uždėkite tvarstį, organizuokite nukentėjusiojo gabenimą į gydymo įstaigą. 

 

Ko daryti negalima? 

Šildyti nušalusios kūno dalies masažuojant.

Laikyti nušalusios kūno dalies arti atviros ugnies, nes būdama nejautri ji gali nudegti. 

Trinti pažeistą vietą sniegu ar mirkyti šaltame vandenyje. 

Tepti tepalu, duoti gerti alkoholio arba rūkyti, nes tai mažina kūno atsparumą šalčiui. 

 

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ragina kauniečius rūpintis savo ir kitų sveikata. Nelikite abejingi, šaltuoju metų laiku pamatę nugriuvusį žmogų pasiteiraukite, ar jam viskas gerai ir suteikite pirmąją pagalbą, skambinkite pagalbos numeriu 112. 2015-12-31 11:30
Panašūs straipsniai:
Atostogauti į užsienį automobiliu – kokius namų darbus svarbu atlikti?
Pažintiniai takai jau laukia lankytojų: kur šiemet žingsniuoti su batais, o kur – basomis?
Darbdavio grįžtamasis ryšys: kada – konstruktyvi kritika, o kada – psichologinis smurtas?
Implantacijos būdai - kokį rinktis?
Reklamuojate savo kontaktus spaudoje? Suskubkite ruoštis – keičiasi tarpmiestinio kodo numeris

Copyright © Imoniuinfo.lt 2011