Įmonių katalogas

20230221091652_Agrokoncernaskonferencija.jpg

Žiema traukiasi, netrukus laukuose prasidės pirmieji darbai. Pernai pavasaris prasidėjo šoku – Rusijai užpuolus Ukrainą, nežinia ir ekonominis nestabilumas palietė visus verslus. Nemažai iššūkių teko ir agroverslui – augančios energetikos kainos paveikė trąšų rinką, derliaus kainas, produkcijos importo ir eksporto kryptis.

Pasak įmonės „Agrokoncernas“ direktoriaus Edgaro Šakio, nors metai nebuvo lengvi, iššūkiai atvėrė ir naujų galimybių. Kalbėdamas apie 2023 metų tendencijas jis pastebi, kad agrosektorius, ieškodamas efektyviausių būdų, kaip užauginti sveiką ir kokybišką derlių, ypač aktyviai naudojasi technologine pažanga.

Duomenys žemdirbiams – iš palydovo

Orų prognozės sekimas ir gamtos reiškinių stebėjimas yra neatsiejama ūkininkų rutinos dalis. Tačiau, jeigu anksčiau ūkininkai žvalgydavosi į dangų, dabar jie savo laukus ir derliaus kokybę gali stebėti tiesiog iš dangaus.

Pavyzdžiui, įmonės vystomos „AgroSmart“ platformos vartotojai, vertindami savo laukų ir derliaus būklę, naudojasi ne tik įvairiais agronominiais įrankiais, bet ir palydovo duomenimis. E. Šakys pabrėžia, kad lietuviai ypač išsiskiria imlumu naujovėmis, nes pasaulyje tokių ūkininkams sukurtų programų galima būtų suskaičiuoti ant pirštų.

„Palydovo duomenys, kuriuos ūkininkai gali stebėti prisijungę prie platformos, yra atnaujinami kas savaitę. Programa juos apdoroja žemdirbiui suprantama kalba, suteikdama galimybę įvertinti tokius parametrus kaip augalų būklė, vešlumas, probleminės lauko vietos ir kitus. Matydamas bendrą situaciją žemdirbys gali imtis atitinkamų priemonių ir operatyviai ieškoti problemų sprendimo, įvertinti, ar jie pasiteisina“, – paaiškina E. Šakys.

Pagalbininkai – dronai, sensoriai ir robotai

Ne naujiena ūkiuose ir danguje zvimbiantys dronai. „Agrokoncerno“ įmonių grupei priklausančiame „Ateities ūkyje“ vasarą buvo testuojama tiksliųjų purškimų technologija. Specialaus agrodrono pagalba buvo skenuojamas laukas, gauti duomenys analizuojami ir perkeliami į traktoriaus kompiuterį.

Drono užfiksuotame vaizde galima identifikuoti piktžoles, o specialūs, ant traktoriaus sumontuoti purkštuvai reaguoja į kompiuterio duomenis ir įsijungia bei išsijungia pagal poreikį tik tada, kai yra reikalinga. Tokiu būdu yra ne tik taupomos augalų apsaugos priemonės, agrocheminė produkcija, bet ir tausojama aplinka.

Ūkininkai daug dėmesio pastaruoju metu skiria dirvožemio tyrimams, kurie padeda įvertinti jo tinkamumą skirtingoms pasėlių veislėms. Lauko kintamumui stebėti pasitelkiami azoto sensoriai, kurie skenuoja pasėlius, darbo metu renka duomenis, jos apdoroja ir pateikia analizę.

Jeigu dirbant ūkio darbus labai svarbus buvo žmogiškasis faktorius, pavyzdžiui, žemės ūkio technikos operatoriaus gebėjimai įvertinti atstumus, posūkius, planuoti nepertraukiamo darbo laiką ir pan. – dabar technologijos perima daugelį funkcijų. Naujas žingsnis ne tik „Agrokoncerno“ įmonių grupės, bet ir viso Lietuvos žemės ūkio sektoriaus istorijoje – roboto „AgXeed“ įsigijimas.

Šioje autonominėje mašinoje nebėra vietos, skirtos vairuotojui. Nuotoliniu pulteliu, kaip žaislinė mašinėlė valdomas robotas gali be sustojimo dirbti visą parą. „AgXeed“ robotas labiausiai yra tinkamas  monotoniniams ūkio darbams, tokiems kaip šienavimas, mulčiavimas, žemės dirbimas, sėja.

Didėja patyrusių agronomų poreikis

Nors technologijos sparčiai skverbiasi į žemės ūkį, E. Šakys neabejoja, kad gerų agronomijos specialistų poreikis ne tik kad nemažės, bet dar ir augs. Pažangūs žemdirbiai vis mažiau nori rizikuoti, todėl ieško patikrintų, praktikoje veikiančių sprendimų. Dėl šios priežasties pastartuoju metu tampa itin paklausūs specialistai, kurie moka dirbti su duomenimis, seka žemės ūkio sektoriaus naujienas ir tendencijas.

Matydamas augantį tokių specialistų poreikį „Agrokoncerno“ inovacijų ir tyrimų centras „Agro ITC“ šį sezoną pirmąjį kartą rinkai pasiūlė naują paslaugą – nepriklausomo agronomo konsultacijas. Nuo šiol ūkininkai turi galimybę užsisakyti agronomo paslaugas visais ūkio valdymo klausimais. Vertindamas užklausas, E. Šakys neabejoja, kad ūkininkai jau yra pribrendę šiai paslaugai.

„Asmeninis agronomas teikia ūkininkams mūsų tyrimų centro patikrintus sprendimus, taip pat suteikia informaciją apie pokyčius agrosektoriuje, padeda valdyti darbo laiką ir užimtumą. Dar vienas didelis šios paslaugos privalumas yra tas, kad sprendimus priima ne vienas žmogus, o visa agronomų komanda“, – paaiškina pašnekovas.

Jis atkreipia dėmesį į agronomo specialybę. Nors dabartiniams moksleiviams žemės ūkio sektorius nėra patrauklus, iš tiesų tai yra ypač įdomi ir perspektyvi specialybė, žadanti itin konkurencingą darbo užmokestį.

Naujos medžiagos užtikrina gausesnį derlių

Šį sezoną gausu naujienų ir augalų apsaugos bei augalų mitybos srityse. Šiemet rinkai „Agrokoncernas“ pristatė unikalų fungicidą „Inatreq Active“, kuris yra visiškai nauja priemonė, skirta kovoti su javų ligomis.

Paskutinė veikliųjų medžiagų grupė javų apsaugoje buvo atrasta beveik prieš dvidešimt metų, kai 2003-aisiais buvo pristatyti karboksamidai su veikliąja medžiaga boskalidu. Tokios molekulės paprastai tiriamos apie dešimtmetį, dar panašiai tiek trunka jų registravimo procesas, taigi, agronomijos srityje tai yra labai svarbus įvykis.

Prieš pristatant Lietuvos rinkai, ši veiklioji medžiaga agroinovacijų tyrimų centre buvo stebima ir tiriama. Trejų metų duomenimis, šis produktas, lyginant su kitais pažangiais rinkoje esančiais sprendimais, viename hektare vidutiniškai užtikrina dar didesnį – 150 kg derliaus priedą.

Ne mažiau svarbi naujiena pasaulyje, o taip pat ir „Agrokoncerno“ produktų portfelyje ir biostimuliantas „BlueN“, kuris padeda augalams azotą paimti iš oro ir panaudoti jį savo augimui. Paprastai azotas augalus pasiekia tręšiant dirvą, tačiau dabar jau yra ir papildomas azoto šaltinis. Šis naujas produktas gali padėti ūkininkams prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkos sąlygų ir išlaikyti pasėlius derlingus bei sveikus.

„Visų šių naujienų nebūtų, jeigu nematytumėme poreikio. Įmonė „Agrokoncernas“ kasmet organizuoja konferencijų ciklą „Patirtys. Priemonės. Tikslai 2023“, į kurį susirenka pažangiausi šalies ūkininkai. Trisdešimtuosius savo veiklos metus pasitinkame su daug įdomių naujienų, todėl tikimės, kad konferencijos dalyviai tikrai ras tokių, kurias galės pritaikyti ir savo ūkiuose“, – sako E. Šakys.

Konferencijų ciklas „Patirtys. Priemonės. Tikslai 2023“ prasidės vasario 28 dieną Šiaulių arenoje, vasario 28 ir kovo 1 dienomis lauks ūkininkų „Agrokoncerno“ įmonių grupėje, įsikūrusioje Babtuose (Kauno raj.), kovo 7 dieną – Plungėje ir kovo 9 dieną – Panevėžyje. Daugiau informacijos apie konferencijas galima rasti adresu agrokoncernas.lt/konferencija.

 

UAB „Agrokoncernas“ informacija.



2023-02-21 09:30
Panašūs straipsniai:
Ūkininkai ir mokslininkai sutaria: bearimės žemdirbystės nauda akivaizdi, tačiau reikalingos žinios
Visa valstybinė žemė – viešame žemėlapyje
Trosiniai mėšlo skreperiai
2024 m. kovo 21–23 d. vyks tarptautinė žemės ūkio parodą - Ką pasėsi... 2024
Rugsėjo 28–30 d. vyks Gyvulininkystės paroda 2023

Copyright © Imoniuinfo.lt 2011